Druk 3D to jedna z najbardziej fascynujących technologii współczesnego świata. Z innowacyjnych rozwiązań korzysta coraz więcej branż, co jest w dużej mierze związane z wszechstronnością urządzeń do drukowania przestrzennego. Chcesz dowiedzieć się nieco więcej o procesie tworzenia przedmiotów na bazie komputerowego modelu? Poznaj kilka interesujących faktów dotyczących druku 3D.
Początki druku 3D sięgają lat 80. XX wieku
Choć o druku trójwymiarowym najwięcej mówi się w ostatnich latach, to sama technologia pojawiła się znacznie wcześniej. Chuck Hull już w 1984 roku opracował pierwszą technikę drukowania przestrzennego. Zaledwie dwa lata później uzyskał na nią patent i wkrótce rozpoczął produkcję pierwszych drukarek 3D, których następczynie można znaleźć obecnie na stronie https://enoztech.pl/. Co ciekawe, sama koncepcja druku 3D po raz pierwszy został opisany już w latach 40. ubiegłego wieku.
Technologia 3D podbija świat Hollywood
Przedmioty stworzone dzięki drukarkom 3D można również podziwiać na dużym ekranie. Przy wielu ważnych projektach filmowych elementy efektownych kostiumów zostały wykonane właśnie w technologii druku przestronnego. Jednym z najbardziej znanych przykładów jest spektakularne nakrycie głowy Cate Blanchett w roli Heli w produkcji Marvela. Ponadto z drukarek 3D skorzystano podczas przygotowywania stroju królowej Ramondy w Czarnej Panterze. Co ciekawe, kasowa produkcja zgarnęła Oscara właśnie w kategorii najlepszych kostiumów. Być może warto zatem zacząć szkolić się w druku 3D z pomocą sprzętu z oferty firmy EnozTech.
Druk 3D jest wykorzystywany w medycynie
Jedną z najważniejszych dziedzin, w której można zastosować technologię druku 3D, jest bez wątpienia medycyna. Dzięki drukarkom 3D tworzy się nie tylko sprzęt dla pracowników służby medycznej czy też protezy dla pacjentów, ale także coraz poważniej zaczyna się mówić o możliwości wykonywania sztucznych organów. I wbrew pozorom wcale nie jest to bardzo abstrakcyjna wizja, ponieważ już z powodzeniem udało się wydrukować m.in. sztuczną skórę do transplantacji.
W technologii 3D można wydrukować jedzenie
W przemyśle żywnościowym trwają intensywne prace nad rozwojem i ulepszeniem technik pozwalających na wydruk jedzenia. Dość sporo uwagi tej kwestii poświęca NASA, której zależy na zmniejszeniu problemu marnotrawienia żywności i możliwości stworzenia produktów odpowiednich dla diety astronautów. Co ciekawe, kilka lat temu udało się wydrukować na bazie materiału roślinnego mięso, które pod względem tekstury i wartości odżywczych odpowiadało produktom pochodzenia zwierzęcego
Bielsko-Biała ma pomnik wykonany w technologii druku 3D
Podczas wizyty w Bielsku-Białej warto zrobić sobie zdjęcia nie tylko z pomnikami postaci ze znanych bajek. W 2018 roku na Skwerze Poetów na terenie Akademii Techniczno-Humanistycznej pojawiła się ławka z pierwszym w Polsce pomnikiem wykonanym w technologii druku 3D. Rzeźba przedstawiająca poetkę Kazimierę Alberti powstała z materiałów polimerowych i grafenu.