Istnieje wiele języków programowania, a w branży IT ciągle rośnie zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów. Spore znaczenie ma jednak znajomość tych języków, które są nie tylko popularne, ale także przynoszą odpowiednie zyski.
Najbardziej znane języki programowania
W miejscu pracy najczęściej używanym językiem jest JavaScript, jednak spore znaczenie ma także Python, Java, a także C# oraz PHP. Najpopularniejsze języki programowania prężnie się rozwijają. Zdecydowanie prym wiedzie jednak JavaScript, który uznawany jest przez wielu specjalistów z branży IT za język, który ma największe znaczenie przy tworzeniu stron internetowych oraz aplikacji, a używają go głównie front-endowcy. Z drugiej strony, warto zaznaczyć, że JavaScript jest językiem stosunkowo trudnym, a dużo lepiej rozpocząć swoją przygodę z programowaniem od czegoś prostszego, na przykład Pythona. To właśnie ten język rozwija się dynamicznie i cały czas jest w cenie, a specjaliści mogą tutaj dobrze zarobić.
Który język wybrać do nauki?
Przede wszystkim należy dobrać język programowania do swoich potrzeb. Dla niektórych największe znaczenie ma znalezienie pracy, dla innych zarobki, a dla pewnej grupy osób nauka kodowania ma być tylko hobby i sposobem na spędzanie wolnego czasu. W biznesie zdecydowanie największe znaczenie ma kwestia użytkowa, związana z tym, co jest popularne i ma znaczenie w danym środowisku lub miejscu pracy. Osoby, które chcą związać się z programowaniem na dłużej, powinny wybrać taki język, który jest dobrą bazą. Przykładowo, coraz bardziej popularny jest Ruby, jednak jego struktura znacząco różni się od pozostałych języków, dlatego mimo swojej pozornej prostoty, niekoniecznie jest dobrym wyborem. Z drugiej strony warto kierować się swoimi odczuciami wobec konkretnego języka i procesu nauki. Nie zawsze należy więc posiłkować się opiniami w Internecie, ponieważ każdy powinien sam postarać się dopasować język do swoich umiejętności. Kariera zawodowa na pewno stoi otworem przed osobami, które znają Javę, JavaScript, Pythona oraz .NET, natomiast spore znaczenie ma nie tylko znajomość konkretnego języka, ale także ogólne kompetencje do szybkiej nauki, przystosowywania się do elastycznych środowisk pracy, a także zdolność do logicznego myślenia. Można patrzeć więc zarówno na trendy, jak i na swoje kompetencje i preferencje, a także ogólne zapotrzebowanie rynkowe.