Wycinanie laserowe w metalu jest technologią, która zastępuje stopniowo obróbkę skrawaniem w coraz większym zakresie, mimo że cena jednostkowa przygotowania elementu bywa wciąż w tym pierwszym przypadku wyraźnie wyższa. Co w takim razie przesądza o takim rozwoju sytuacji?
Porównanie cen finalnych
O ile cena samego wycinania obrabiarkami skrawającymi faktycznie może być niższa niż w przypadku lasera, o tyle to właśnie wycinanie laserowe w metalu może być bardziej opłacalne, jeśli uwzględnić całkowite koszty przygotowania elementu. Tutaj bowiem praktycznie nigdy nie ma konieczności przeprowadzania obróbki wykończeniowej. Krawędzie po cięciu laserowym są równe, sam wzór jest bardzo precyzyjny, więc też nie trzeba niczego poprawiać, a poza tym laser pozwala na wycinanie wzorów, które przy obróbce skrawaniem byłyby bardzo trudne do realizacji ze względu na poziom skomplikowania i często wówczas dzieli się projekty na kilka elementów, co podnosi koszty montażu.
Skrócenie czasu produkcji
W związku z tym, że wycinanie laserowe w metalu nie wymaga późniejszej obróbki wykończeniowej, wyraźnie spada czas potrzebny na przygotowanie serii zamówionych wyrobów. Właściwie jedynym punktem, w którym mogą pojawić się przesunięcia terminu, jest samo oczekiwanie na realizację. Ponieważ proces nie wymaga wielostanowiskowej linii technologicznej, termin realizacji jest zwykle zdecydowanie pewniejszy niż w przypadku klasycznych metod obróbki. To ważne, bo raz, że pozwala szybciej ukończyć prace na wyciętych elementach, a dwa, że pozwala też określić stabilniejsze terminy dostawy, co ma wpływ na utrzymanie bazy odbiorców. Chodzi więc już nie tylko o to, jak długo trzeba czekać, ale też jakie jest ryzyko poślizgu – w przypadku lasera będzie ono zawsze znacznie mniejsze niż przy wieloetapowej obróbce skrawaniem.
Łatwa praca z różnymi materiałami
Wycinanie laserowe w metalu jest pod względem technologicznym paradoksalnie prostsze niż stosowanie innych technologii. Oczywiście jest to pojęcie względne, natomiast tutaj wszystko sprowadza się właściwie do mocy lasera i częstotliwości wiązki. Ryzyko odkształceń materiału, uszkodzeń termicznych czy wyszczerbień jest minimalne, a często praktycznie zerowe, więc przygotowanie projektu jest łatwiejsze, a straty minimalne. Jest to ważne, ponieważ zamawiającym usługę wycinania pozwala ograniczyć złożoność organizacyjną. Wystarczy jedna firma dysponująca właściwym parkiem maszynowym, żeby praktycznie w pełni zaspokoić potrzeby realizacyjne, kiedy w obróbce skrawaniem często trzeba było szukać wielu wykonawców, jeśli trzeba było przygotować detale z różnych metali.