Z czujników zbliżeniowych indukcyjnych korzystamy w różnych sytuacjach. Przede wszystkim, stanowią one część mechanizmów większych urządzeń, w których wykrywanie obecności innych obiektów jest podstawowym zadaniem. Poszczególne dostępne czujniki indukcyjne mogą różnić się rozmaitymi parametrami – budową, mechanizmem działania, a w rezultacie także – ceną. Zapraszamy do lektury, w trakcie której opowiemy o specyfice czujników indukcyjnych oraz podpowiemy – kiedy warto je stosować i gdzie ich szukać.
Czujniki indukcyjne – mechanizm działania
W budowie czujników indukcyjnych najważniejszym i kluczowym elementem jest tak zwana cewka. Przez tę część przepływa prąd, tworząc dookoła niej specjalne pole elektromagnetyczne. Oddziałuje ono na rozmaite obiekty (przede wszystkim metalowe), które znajdują się w pobliżu czujnika. Jeśli w obrębie pola działania czujnika nastąpi ruch bądź pojawi się jakiś nowy obiekt – wówczas zostanie on zauważony przez układ elektroniczny.
Kluczowymi parametrami w działaniu danego czujnika indukcyjnego są: zasięg jego pola, rodzaj użytego do jego produkcji materiału, gabaryty danego czujnika, rodzaj stosowanej zabudowy, częstotliwość przełączania. Większość czujników indukcyjnych pracuje, wykorzystując tak zwany protokół IO-Link.
Kiedy stosujemy czujniki indukcyjne?
Czujniki indukcyjne to specjalistyczne urządzenia wykorzystywane przede wszystkim podczas wykrywania obecności różnych obiektów wykonanych z metali. Zaliczyć tu można wykrywanie części maszyn, skrzynek, wieczek, kapsli, śrubek oraz innych metalowych obiektów. Ponadto, urządzenie to nadaje się do wykrywania warstw metalowych (na przykład różnorodnych rodzajów blach), a także do pomiaru ich grubości.
W przypadku części metalowych pozostających w ruchu (na przykład – będących elementami bardziej skomplikowanych mechanizmów), czujniki indukcyjne pozwalają na zbadanie prędkości ich przemieszczania się, ilości wykonywanych obrotów lub innych parametrów związanych z ich pracą.
Z czujników indukcyjnych korzysta się między innymi w obrębie dużych fabryk i pomieszczeń produkcyjnych, w których stosowane są duże maszyny taśmowe. Kontrola warunków ich praca wymaga stosowania właśnie tego typu czujników.
W czujniki indukcyjne zaopatrzyć się możesz w sklepie Hazbi – profesjonalnym dostawcy zaawansowanych rozwiązań technologicznych, w tym czujników indukcyjnych różnych rodzajów. Z oferty Hazbi korzystają zarówno duże korporacje, jak i prywatni przedsiębiorcy, w tym elektrycy.
Najważniejsze parametry czujników indukcyjnych
Do najważniejszych parametrów pracy czujników indukcyjnych należy przede wszystkim zasięg. W zależności od użytych materiałów i szczegółów konstrukcji danego czujnika, może on pracować z mniejszym lub większym zasięgiem.
Producenci czujników najczęściej określają ten parametr poprzez wskazanie na maksymalny oraz zalecany zasięg pracy. Oprócz zasięgu istotnymi parametrami są także współczynniki materiałowe, rodzaj zabudowy czoła oraz częstotliwość przełączania danego czujnika. Do bardziej szczegółowych należą warunki zasilania, rodzaj i ilość wyjść oraz stopień odporności.