Jeśli jesteś posiadaczem broni palnej, bez wątpienia doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że aby prawidłowo funkcjonowała, musi być odpowiednio czyszczona i konserwowana. Na rynku dostępne są różnorodne preparaty, stworzone specjalnie z myślą o miłośnikach strzelectwa. Produkowane są przez takie renomowane firmy, jak na przykład Pro Tech. Co zatem powinieneś posiadać, aby broń niezawodnie służyła ci przez lata?
Czyszczenie na sucho
Pierwszym etapem czyszczenia broni jest wyczyszczenie metalowych elementów na sucho. To głównie w lufie osadza się duża ilość drobnych opiłków i pozostałości po gazach prochowych. Ich obecność powoduje pogorszenie oddawanych strzałów, a po jakimś czasie może nawet doprowadzić do uszkodzenia lufy, dlatego tak ważne jest jej prawidłowe oczyszczenie.
W tym celu niezbędny będzie wycior z zestawem szczoteczek. Najlepsze są mosiężne, które skutecznie usuwają zabrudzenia, nie niszcząc w środku lufy. Należy unikać wyciorów plastikowych, które kruszą się i brudzą ją bardziej swoimi pozostałościami. Również stalowe wyciory nie są wskazane, gdyż korodują i mogą nanieść zabrudzenia, a także ze względu na podobną twardość do lufy grożą jej porysowaniem.
Po użyciu wyciora ze szczotką, pozostałości powinny zostać wyczyszczone z pomocą filcowych przecieraków, które stanowią kolejny niezbędny element wyposażenia. Pozostałe elementy metalowe, takie jak prowadnice, komora nabojowa, iglica i zamek również powinny zostać wstępnie oczyszczone na sucho, najlepiej za pomocą flanelowej szmatki.
Czyszczenie chemiczne
Drugim etapem jest czyszczenie chemiczne, które powinno odbywać się przy pomocy specjalnie przeznaczonych do tego środków. Najpopularniejsze są wśród nich oleje o wszechstronnym działaniu, które rozpuszczają pozostałości osadów.
Preparaty zazwyczaj dostępne są w sprayu, dzięki czemu są łatwe do nanoszenia. Powinny pozostać na czyszczonym elementach przez krótki czas, podany przez producenta, aby skutecznie oczyściły elementy broni z pozostałości niemożliwych do usunięcia suchymi metodami. W kolejnym kroku oleje oraz zabrudzenia należy zebrać.
Po oczyszczeniu broni, powinien przyjść czas na jej konserwację. Również ta cześć z reguły jest wykonywana przy pomocy specjalnych preparatów olejowych – niektóre z nich posiadają właściwości zarówno czyszczące, jak i konserwujące, inne mają tylko jedną z tych funkcji. Wybrany rodzaj preparatu musi zostać nałożony na broń, dzięki czemu będzie utrzymywał jej powierzchnię w dobrym stanie przez długi czas. Substancje konserwujące mają bowiem na celu zabezpieczenie przed wilgocią i osadzaniem się brudu, co w konsekwencji prowadzi do zabezpieczenia przed korozją.
Bezpieczeństwo!
Zanim przystąpisz do czyszczenia i konserwacji broni, przede wszystkim musisz zadbać o własne bezpieczeństwo. Dlatego na początek upewnij się, iż broń jest rozładowana. Dopiero będąc tego pewnym, możesz przystąpić do czyszczenia z pomocą opisanego wyżej wyposażenia.