Hosting jest wybierany przez rozmaite osoby zajmujące się prowadzeniem stron internetowych. Dostęp do serwerów hostingowych wykupują zarówno właściciele witryn, jak i osoby, którym zlecono ich prowadzenie. W wyborze hostingu kluczowe jest, by był on dopasowany do rodzaju witryny internetowej, którą będziesz prowadził, a także by umożliwiał przeprowadzenie wszystkich pożądanych działań na zdeponowanych na serwerze danych. Warto dołożyć starań i poświęcić trochę czasu na porównanie ofert różnych hostingów. Często, dobrej jakości hosting można znaleźć po wyjątkowo niskich cenach, które po upływie pierwszego roku korzystania utrzymują niski poziom.
Hosting do zadań zwykłych i specjalnych
Różne formy hostingu cieszą się obecnie popularnością. Często wybieranym rozwiązaniem jest hosting na serwerze współdzielonym, który wiąże się z wyjątkowo niskimi opłatami. Minusem tego rozwiązania jest konieczność dzielenia przestrzeni serwerowej z innymi podmiotami. Serwery VPS są wybierane, gdy podstawowe rozwiązania nie wystarczają. VPS jest serwerem wirtualnym, na którym można utrzymywać wybrane pliki, bez obaw o ich bezpieczeństwo. Serwer dedykowany to opcja najdroższa, po którą sięgają duże korporacje, banki i inne podmioty gospodarcze. Po wykupieniu dostępu do serwera dedykowanego będziesz jego jedynym użytkownikiem.
Wybór typu hostingu zależy w dużym stopniu od rodzaju działalności, którą prowadzisz w internecie, oraz zakresu działań, które chcesz przeprowadzać na przechowywanych na serwerach danych. Jeśli jesteś po prostu właścicielem strony internetowej lub prowadzisz bloga – wówczas Twoje zapotrzebowanie na hosting nie będzie zbyt wygórowane. Bardziej wygórowane wymagania przedstawiają osoby, pragnące aktywnie korzystać z możliwości oferowanych przez serwer, wprowadzać nowe aplikacje lub przechowywać olbrzymie bazy danych.
Jak wybrać hosting do prowadzenia strony internetowej?
W wyborze serwera na hosting warto wziąć pod uwagę kilka najważniejszych kryteriów. Istotna jest pojemność serwera, przeznaczona dla danego klienta. Do uruchomienia kilku stron internetowych o niedużej zawartości – wystarczy pakiet 70 GB. Oczywiście, wszystko zależy od ilości danych przechowywanych i dostępnych na danej stronie – zarówno danych wizualnych, jak i tekstowych.
Limit transferu to kolejny parametr, na który warto zwrócić uwagę. Wysyłanie i odbieranie danych przebiega zgodnie z określonymi limitami. Im droższą wybierzesz ofertę hostingu, tym większy limit uzyskasz. Do pozostałych istotnych kwestii należy rodzaj baz danych do przechowywania informacji, możliwość zakładania kont e-mail we własnej domenie, dostęp do protokołu SSH, instalator CMS. Atrakcyjne warunki hostingu oferuje m.in. hosting na Rapid DC, z którego korzystają odbiorcy prywatni jak i przedsiębiorcy.
O wiele mniejsze wymagania względem serwerów stawia prowadzenie bloga, niż prowadzenie strony internetowej. Jeśli masz wątpliwości, czy dany serwer spełni wszystkie Twoje oczekiwania, warto wypróbować pakiety darmowe, przeznaczone do testowania przez nowych klientów. Trwają one najczęściej przez okres 14-dni, w czasie których możesz swobodnie korzystać z danego serwera.