Etykieta na piwo może mieć bardzo złożoną formę. Co więcej – niektóre z nich wcale nie muszą być produkowane z papieru! Niektóre firmy realizujące indywidualne etykiety na piwo, mogą do tego celu wykorzystać klasyczną farbę w sprayu. Jak wygląda taka produkcyjna procedura?
Jak zdjąć starą etykietę?
Projekt etykiet na piwo może obejmować np. wzór okolicznościowy, przeznaczony na takie okazje jak wesele, chrzciny, czy też 18 urodziny. Stworzenie takiej okolicznościowej etykiety wymaga zatem usunięcia poprzedniej, co – bez określonej technologii – jest bardzo trudne i czasochłonne. Jak zatem sobie poradzić?
Firmy realizujące takie zamówienia mają swoje technologie. Jedna z nich opiera się na posmarowaniu papierowej etykiety specjalnym olejem, który już po kilku minutach wsiąka w strukturę papieru, powoli rozpuszczając klej. Dzięki temu procedura usunięcia piwnej etykiety papierowej jest o wiele prostsza i ogranicza się do kilku, góra kilkunastu minut.
Co dalej?
Chcąc stworzyć ciekawe etykiety na piwo z wykorzystaniem farby w sprayu, należy odpowiednio oczyścić butelkę, a następnie nałożyć farbę. Czynność tą wykonuje się z zachowaniem odpowiednich środków bezpieczeństwa, dbając jednocześnie o to, by górna część butelki była odpowiednio zabezpieczona przed działaniem farby.
Należy pamiętać, by powierzchnia butelki była nie tylko odpowiednio oczyszczona, ale też sucha. Farby w sprayu bardzo źle znoszą działanie wilgoci. Co więcej – jeśli nakłada się je na warstwę wody, mogą one z biegiem czasu zwyczajnie odpadać. Następnie należy zadbać, by warstwa sprayu została dokładnie wysuszona. Dzięki temu będzie można zrealizować kolejny krok.
Czas na wykończenie piwnej etykiety
Etykiety na piwo z farby w sprayu muszą zostać odpowiednio przyozdobione. W tym celu wykorzystuje się tradycyjne markery olejowe, których skład pozwala utrzymać się im na powierzchni farby. Proces malowania markerami może mieć dowolną formę – ręczną lub automatyczną.
Podsumowując, wiele firm projektujących i realizujących piwne etykiety, stosuje właśnie tą formę dekoracji butelek. Jest ona bardzo pomysłowa i ekologiczna. Jej zaletą jest również to, że powstały w ten sposób malunek można dość łatwo usunąć, z wykorzystaniem ogólnodostępnych substancji chemicznych.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Eticod