Podciągnięcie instalacji wodociągowej do nowo budowanego domu jednorodzinnego jest koniecznością, która sporo kosztuje. Niestety we większości przypadków kosztem obciążony jest odbiorca, bo gminy niechętnie rozbudowują sieć bezpośrednio pod dom inwestora. Oczywiście może się zdarzyć, że rura z wodą przebiega tuż przy naszej działce, wtedy konieczne jest tylko wykonanie instalacji bezpośrednio do naszego domu. Jak wygląda taki proces? Dowiesz się tego z naszego dzisiejszego artykułu.
Prace ziemne z wykorzystaniem koparki
Instalacja wodociągowa musi zostać ułożona poniżej strefy przemarzania gruntów. W różnych częściach kraju kształtuje się ona na odmiennym poziomie, ale nigdzie nie przekracza 100 cm. To mniej więcej głębokość, na jakiej układa się rury, którymi będzie miała płynąć woda lub ścieki. W dzisiejszych czasach całość prac przeprowadza koparka, kopiąc odpowiedniej głębokości otwory, a człowiek wyłącznie rozkłada rury. Ważne jest ich szczelne łączenie i wykorzystanie dobrej jakości złączek. Po sprawdzeniu szczelności całość zostaje zasypaną ziemią, a my możemy cieszyć się bieżącą wodą w naszym nowo budowanym domu.
Układanie instalacji – ważne są dobrej jakości podzespoły
Bardzo ważne jest, by do instalacji sanitarnych i wodociągowych wykorzystywać możliwie najlepszej jakości sprzęt. Warto więc odwiedzić hurtownie https://www.anwod.com.pl/ i wybrać złączki, zawory i zasuwy, które nie będą sprawiać żadnych problemów na etapie eksploatacji. W razie awarii naprawa jest oczywiście możliwa, ale wiąże się ona z rozkopaniem terenu, co w przypadku zagospodarowanego obejścia może być sporym problemem. Jeśli jednak podczas montażu wykorzystamy dobre jakości podzespoły, a prace przebiegną zgodnie z obowiązującymi przepisami, instalacja wodociągowa powinna być w zasadzie bezobsługowa i poprawnie działać przez kolejne dziesięciolecia. Pamiętajmy, że prace powinien prowadzić doświadczony hydraulik, bo błędy popełnione na tym etapie będą doskwierać nam w najmniej odpowiednim momencie.