Jak prawidłowo dbać o bramki uchylne?

0
569

Bramki uchylne są prostymi urządzeniami i ich utrzymanie nie przedstawia większych trudności. Często jednak właśnie ta ich prostota sprawia, że są traktowane jako urządzenia praktycznie bezobsługowe, a to akurat nie jest prawdą.

Przede wszystkim dbać o czystość

Nawet jeśli chodzi o bardziej zaawansowane bramki uchylne z napędem, a nawet te z kontrolą dostępu, procedury utrzymaniowe są właściwie takie same. Podstawą zawsze jest utrzymanie elementów ruchomych w czystości. To, że dba się o czystość elementów konstrukcyjnych, podyktowane jest w większości względami higienicznymi i estetycznymi, natomiast usuwanie pyłu, kurzu czy innych zabrudzeń z okolic zawiasów czy osadzenia elementów ruchomych zdecydowanie sprzyja przedłużeniu żywotności urządzeń. Wszystko dlatego, że bramki uchylne nie są urządzeniami szczelnie zamykanymi i z czasem zanieczyszczenia będą dostawały się na powierzchni ślizgowe lub łożyska.

Przeglądy techniczne stanu bramek

Bramki uchylne produkowane są z trwałych materiałów i wykańczane w taki sposób, który ma je uodpornić na uszkodzenia mechaniczne. Nawet najlepsze powłoki lakiernicze i warstwa ocynku nie stanowią jednak idealnej ochrony na zawsze – mogą ulegać mniejszym lub większym uszkodzeniom, które należy wykryć w czasie w miarę systematycznych przeglądów. Jeśli trzeba, to można od razu wstępnie zabezpieczyć powierzchnię. Tam, gdzie estetyka nie jest krytycznie ważna, zabezpieczenie może mieć charakter funkcjonalny, a więc na przykład bez ścisłego dopasowania kolorystycznego. Pod względem użytkowym pozwala to zabezpieczyć pracę bramki na kolejne lata.

Regularne smarowanie

Powierzchnie ślizgowe i łożyska z czasem będą stawiały większy opór. W przypadku łożysk praktycznie się nawet nie zdarza, żeby trzeba je było wymieniać, jednak od czasu do czasu warto je przeczyścić i przesmarować. Powierzchnie ślizgowe także wymagają konserwacji, zwłaszcza że są zasadniczo mniej odporne na zużycie i niewymienne. Cała procedura sprowadza się przeważnie do nałożenia nowego smaru w miejsce ubytków, choć oczywiście zgodnie z instrukcjami należy w pierwszej kolejności usunąć resztki starych smarów. Wszystko zależy więc od tego, jakiej jakości będą to urządzenia i jak bardzo użytkownikom będzie zależało przede wszystkim na ich cichej i płynnej pracy. Nawet pominięcie smarowania nie doprowadzi bowiem raczej do utraty funkcji, ale i tak nie warto o tym zapominać. W przypadku prostych bramek z zawiasami wystarczy najczęściej użyć smaru silikonowego. Jedyne zastrzeżenie dotyczy użycia płynów penetrująco-smarujących, które zostawiają relatywnie nietrwałą powłokę ochronną, za to usuwają gęstsze smary.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here