Jaki powinien być przyszły dziennikarz?

Studia dziennikarskie to bardzo ciekawy i rozwijający kierunek. Wiele osób co roku wybiera właśnie tę drogę, by zostać prawdziwym fachowcem. Jeżeli zastanawiasz się, czy jest to dobra opcja dla ciebie – koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem, gdzie zwrócimy uwagę jakie cechy charakteru powinien posiadać przyszły dziennikarz oraz co się przyda w codziennej pracy w redakcji.

Odwaga

Jedną z podstawowych cech dziennikarza jest odwaga. Nie powinien bać się podejść do obcych ludzi i poprosić o chwilę rozmowy w formie sondy lub wyrażenia opinii. Jednak na pocieszenie dla tych bardziej  nieśmiałych – tego typu postawę da się wyuczyć, wszystko przychodzi z czasem. Dlatego tak ważne jest aby jak najwcześniej ćwiczyć umiejętności miękkie, które związane będą z komunikacją z innymi, często obcymi ludźmi. Studia dziennikarskie dadzą taką możliwość na różnych praktykach, stażach, czy w pracy w radio lub w gazecie studenckiej. Jak najszybciej staraj się tam dostać – najlepiej już na pierwszym roku. 

Ciekawość świata

Kolejną cechą jest ciekawość otaczającego nas świata – mówi się, że tematy leżą na ulicy, wystarczy po nie sięgnąć. Wokoło nas jest pełno interesujących osób, wydarzeń, które warto pokazać innym ludziom. Dziennikarz wyłapuje takie smaczki, a potem tworzy materiały prasowe, radiowe czy telewizyjne. Często to dzięki jego pracy ludzie dowiadują się o rzeczach, których nie byli świadomi, a które są dla nich ciekawe.

Poprawność językowa

Jeżeli popełniasz błędy ortograficzne, bądź mówisz „w każdym bądź razie”, to musimy cię trochę zmartwić – czeka cię mnóstwo pracy z językiem polskim. Od każdego dziennikarza wymaga się poprawnej polszczyzny, więc jeżeli nie jest to twoja mocna strona, to warto nad nią popracować. Wiele form tekstów nauczysz się na studiach dziennikarskich, jednak warto rozwijać swój język dodatkowo – czytając różne artykuły, książki, słuchając audycji radiowych. Będzie to dobry sposób, by wyłapywać też sposób, w jaki komunikują się profesjonalni dziennikarze ze swoimi odbiorcami. 

Zdecydowanie

Szybko sprecyzuj swoje zainteresowania. Może się bowiem okazać, że najlepiej będziesz się czuł w radiu czy w telewizji, a niekoniecznie w redakcji prasowej. A może wybierzesz media internetowe – gdzie można w bardzo szybki sposób przekazywać wiadomości. Studia dziennikarskie dadzą ci możliwość zapoznania się z różnymi obszarami pracy – to, że nie lubisz występów przed kamerą lub nie masz predyspozycji głosowych, wcale nie będzie oznaczać, że zostaniesz świetnym dziennikarzem prasowym. Dlatego warto szybko zdiagnozować swoje mocne i słabe strony i nad nimi pracować. 

Empatia

Decydując się na pracę dziennikarza, trzeba lubić ludzi oraz być w stosunku do nich empatycznym. Należy tak zadawać pytania i rozmawiać, żeby ich nie obrazić. Profesjonalista w tym fachu rozumie, że o pewnych sprawach jego rozmówcy mogą nie chcieć wspominać. Wówczas należy traktować ich tak, jak sami chcielibyśmy być traktowani. Część takiej wiedzy zdobędziemy na studiach, jednak należy pamiętać, że empatia i kultura osobista to często rzeczy, których uczymy się latami. 

Bycie dziennikarzem to bardzo ciekawa praca – ciągle będziesz spotykał różnych ludzi, brał udział w ciekawych wydarzeniach, często wręcz kreował otaczającą cię rzeczywistość. Jest także wymagająca oraz rozwijająca – trzeba się ciągle dokształcać i poszerzać swoją wiedzę. Studia dziennikarskie są dobrym przygotowaniem do tego zawodu – oczywiście pod warunkiem, że będziemy chcieli z nich jak najwięcej wyciągnąć, a nie po prostu zdobyć przysłowiowy papierek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here