Jeżeli chcemy złożyć pierwszy komputer od początku i pod własne potrzeby, mamy ciężki wybór płyty głównej. To baza dla pozostałych podzespołów, więc trzeba kupić właściwy model, który będzie w przyszłości mocnym fundamentem dla odpowiedniego procesora, karty graficznej itp.
Jednym z głównych kryteriów będzie standard płyty głównej. Co to takiego i co najlepiej kupić?
Standard płyty głównej – co oznacza?
Płyty główne są określane przeróżnymi wytycznymi. Będzie to m.in. rodzaj złącza procesora (tzw. socket), typ obsługiwanej pamięci RAM, liczba złącz na kartę graficzną i pozostałe karty rozszerzeń itp. Do tego nie można zapomnieć o standardzie płyty głównej, a więc formacie. W sporym uproszczeniu jest to wielkość płyty. Trzeba pamiętać, że posiada on niesamowicie duże znaczenie, bo w głównej mierze określa szanse rozbudowy i typ obudowy, jaką powinniśmy wykorzystać. Wiedzmy też, że najmniejsza płyta główna posiada spore ograniczenia, jeżeli idzie o możliwości powiązane z największą sumą pamięci RAM, wsparciem dla paru kart graficznych itd. W przypadku komputerów biurowych nie ma to dużego znaczenia, jednak przy komputerach dla graczy najmniejsza płyta główna jest zdecydowanym ograniczeniem. Jakie są najpopularniejsze standardy?
Standard ATX
To najmodniejszy format płyt głównych używany w komputerach domowych. Jego rozmiary to średnio 305 x 244 mm, chociaż są też kilkumilimetrowe odstępstwa od tej reguły.
Pomimo to format ten będzie zapewnieniem sporych możliwości rozbudowania urządzenia. Topowe płyty główne są w stanie obsługiwać równocześnie cztery wydajne karty graficzne albo do ośmiu kości pamięci RAM. Do tego, możemy podpiąć jeszcze osiem dysków twardych Serial ATA III, sporo sprzętów USB i kart rozszerzeń na złączu PCI-Express, np. kartę muzyczną, dodatkowy dysk twardy, kartę sieciową, telewizyjną itp. Wadą jest potrzeba używania dość sporej obudowy.
Standard microATX
Propozycją dla sporej płyty ATX będzie zmniejszony format – microATX. W tej sytuacji mamy płytę o wielkości 244 x 244 mm, ale i tu zdarzają się modele o nieco mniejszych rozmiarach. Co prawda, płyty tego typu nie proponują sporej liczby złącz na kartę graficzną i pamięci RAM, więc nie będą satysfakcjonujące dla wymagających graczy, ale jeżeli ktoś nie potrzebuje w pełni korzystać z możliwości topowej płyty ATX, pragnie złożyć komputer o kompaktowych rozmiarach, ale nie chce zrezygnować z wydajności, musi przemyśleć nabycie takiego modelu. Topowe modele płyt microATX pozwolą wykorzystać do czterech kości pamięci RAM oraz dwie karty graficzne, co całkowicie starczy np. do najnowszych gier.
Do tego dojdzie obsługa paru portów USB 3.0, szansa wykorzystania karty rozszerzeń PCI-Express, a wszystko to zamknięte w niewielkich rozmiarach.
Standard mini ITX
Jeszcze mniejszymi rozmiarami cechuje się standard mini ITX . W tej sytuacji będziemy mieli do czynienia z płytą o rozmiarach 170 x 170 mm. Takie gabaryty wiążą się z pewnymi ograniczeniami, przez to będziemy mieli do użytku jedynie dwa złącza na kości pamięci i jedno złącze na kartę graficzną. Czy to nie mało? Szanse rozbudowy zestawu będą ograniczone, a jeżeli ktoś wykorzysta kości pamięci o sporej pojemności (np. 2 x 16 GB) i znaczną kartę graficzną, będzie posiadał do dyspozycji miniaturową, i niesamowicie potężną maszynę do gier. Co więcej, topowe modele proponują zaawansowane funkcje oraz interesujące możliwości, które usuwają obowiązek używania dodatkowych kart rozszerzeń.
Taki komputer mamy szansę pomieścić w kompaktowej obudowie, która wejdzie na biurku lub w salonie, nie psując wyglądu pomieszczenia.