Kabel optyczny do przesyłania dźwięku – na co zwracać uwagę?

Sporo drogich sprzętów, jak np. telewizory, DVD, konsole do gier, amplitunery, w propozycji swoich złączy ma również optyczne wyjście/wejście audio. Poniżej postaram się wam przybliżyć, czy opłaca się korzystać z takiego złącza, a jeżeli tak, to jak wybrać odpowiedni model kabla optycznego.

Czy opłaca się nabyć kabel optyczny audio?

Sporo osób uważa, że nie opłaca się nabywać kabla optycznego do telewizora, jeśli przy pomocy HDMI mogą przesyłać tak dźwięk, jak i obraz. Jednak nie ma nic bardziej mylnego, bo, jeżeli chcą uzyskać maksymalną jakość audio na sprzęcie, to należy się wyposażyć w kabel optyczny, który znany jest także jako TOSLINK.

Co w nim jest takiego niesamowitego? Przede wszystkim, może on przesyłać skompresowany dźwięk 5.1/7.1 albo transmitować bezstratny dźwięk PCM. Niestety, ale TOSLINK posiada także wady, bo nie da się przesyłać za jego pośrednictwem DTS-HD Master Audio i Dolby TrueHD. Jeżeli będziemy pragnęli korzystać z nowych kodeków, będzie trzeba użyć kabla HDMI.

Kabel optyczny dostarcza dźwięk cyfrowo, przy pomocy światła. Jeśli mu się przyjrzymy, zobaczymy, że składa się on z włókna światłowodowego. TOSLINK przesyła emitowane przez nadajnik czerwone światło. Ponieważ nie ma tutaj impulsu elektrycznego, nie jest on wrażliwy na zakłócenia elektromagnetyczne i radiowe, więc na wyjściu daje taki sam dźwięk, jaki uzyskał na wejściu. Taki kabel ma sporą przewagę nad kablami analogowymi.

Na co patrzeć podczas zakupu?

Przede wszystkim musimy popatrzeć na długość kabla, która według specyfikacji nie powinna być dłuższa niż 5- 10 metrów. Opinie w tym zakresie są podzielone, jednak mówi się, że bezstratny sygnał oferuje kabel nie przekraczający 30 metrów. Nie możemy jednak zapominać, że wpływ na sygnał, będzie miało także urządzenie nadawcze i odbiorcze.

Musimy spojrzeć, jakie pasmo obsługuje nabywany przez nas kabel. Optymalnie powinno wynosić od 9 MHz do 11 MHz, tutaj wyższe pasmo będzie mówiło o lepszym materiale, którego użyto do wykonania kabla. Dlatego rodzaj tworzywa z jakiego go wykonano jest ważny. Najgorsze jest tworzywo sztuczne, a najlepsze szkło. Plastikowe kable są znacznie tańsze, niż te szklane dające lepsze parametry.

Kabel optyczny do przesyłania dźwięku – na co zwracać uwagę?

Jak montować taki kabel w domu?

Warto pamiętać, że optyczne kable audio, nie są zwykłymi kablami i nie można ich położyć na podłogę. Kabli TOSLINK nie możemy zaginać, bo może to prowadzić do przerwania światłowodu oraz jego zupełnego zniszczenia. Oczywiście takiego przerwania, nie zreperujemy taśmą izolacyjną oraz lutownicą, więc nie będzie go można więcej używać.

Dlatego układając go, nie wyginajmy go na siłę, tylko róbmy to z wyczuciem.
Podłączanie kabla do sprzętu jest niezwykle proste. Starczy, że zdejmiemy z końcówki specjalną osłonkę oraz podłączymy go w odpowiednie złącza. W urządzeniu, z którego odtwarzamy do optical out, a we wzmacniaczu do optical in.

Jeżeli połączymy np. odtwarzacz DVD z zestawem głośników, będziemy mogli się delektować niesamowicie czystym dźwiękiem. Jednak jeśli mamy niskiej jakości zestaw głośników albo słaby wzmacniacz, to najwspanialszy kabel optyczny nie polepszy dźwięku, jaki słyszymy. W takiej sytuacji nie opłaca się nabywać TOSLINK, lepiej zachować trochę funduszy i kupić zwykłe, miedziane przewody.

Dobre kable optyczne potrzebują też dobrego odtwarzacza i dobrego zestawu głośników, wraz ze wzmacniaczem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here