Dla wielu osób kamery szpiegowskie kojarzą się raczej z filmami o przygodach Jamesa Bonda lub Jasona Bourne’a, niż z codziennym zastosowaniem, na przykład w domu. W praktyce okazuje się jednak, że coraz więcej klientów poszukuje mini kamer szpiegowskich, które można zamontować w różnych miejscach lub nawet mieć cały czas przy sobie. Dla jednych jest to tylko ciekawy, elektroniczny gadżet, dla innych może być to sposób na poprawę bezpieczeństwa w domu lub innym miejscu. Bez względu na przeznaczenie, na rynku można znaleźć dużo modeli różniących się nie tylko parametrami, ale również kształtem, sposobem montażu czy zastosowaniem. Oto krótki przegląd małych kamer szpiegowskich.

Kamera szpiegowska do domu czy mobilna?

Przed zakupem kamery szpiegowskiej trzeba przede wszystkim zastanowić się, gdzie będzie zamontowana. Jeśli ma być używana tylko w domu i nagrywać to, co dzieje się w nim pod nieobecność mieszkańców, można wybrać modele montowane w niedostępnych miejscach, na przykład pod sufitem lub w kratce wentylacyjnej. Dostępne są również modele, które imitują inne przedmioty lub łączą funkcję kamery szpiegowskiej i innego urządzenia. Na rynku dostępne są między innymi czujniki ruchu, które często montuje się w domach, jako element systemu alarmowego , z wbudowaną kamerką. Chcąc zachować większą dyskrecję, można wykorzystać kamerki szpiegowskie wbudowane w bardziej prozaiczne urządzenia – na przykład budzik.

Propozycje kamer szpiegowskich, które można zabrać ze sobą, wymaga więcej pomysłowości od producentów. Muszą one być przede wszystkim miniaturowe i nie wzbudzać żadnych podejrzeń, az drugiej strony – powinny rejestrować obraz w co najmniej przyzwoitej jakości. Na rynku znaleźć można między innymi kamery szpiegowskie wbudowane w długopis lub w okulary, a także mini kamery, które można zamontować w kurtce czy w torbie – wybór należy do użytkownika.

Kamery szpiegowskie z wifi, mikrofonem i czujnikiem ruchu, czyli parę słów o wyposażeniu dodatkowym

Kamera szpiegowska, jak niemal każde urządzenie elektroniczne, może być wyposażone w szereg funkcji. Podstawową jest, rzecz jasna, nagrywania. Parametry, na które warto zwrócić uwagę to rozdzielczość obrazu, liczba rejestrowanych klatek na sekundę, a także możliwość nagrywania obrazu w kolorze lub czarno-białego. Trzeba jednak liczyć się z faktem, że miniaturyzacja ma swoją cenę. Jakość obrazu tylko w droższych modelach będzie naprawdę wysoka. W tańszych trzeba będzie zdecydować się na jakiś kompromis.

Ważny jest również fakt, czy kamera wyposażona jest w mikrofon – pozwala on, oprócz obrazu, rejestrować również dźwięk. Ciekawym rozwiązaniem w kamerach szpiegowskich do domu jest czujnik ruchu. Dzięki niemu kamera włącza się tylko, gdy wykryje ruch. Pozwala to zaoszczędzić przestrzeń na wbudowanym dysku lub karcie pamięci, a także sprawia, że bateria starcza na dłużej, bo nie musi ciągle pracować. Jest to również wygodne w sytuacji, gdy kamera zarejestruje obraz, który chciałoby się później obejrzeć. Nagranie obejmuje bowiem tylko to zdarzenie i nie trzeba tracić czasu na długie, czasem kilkugodzinne nagranie.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem są kamery szpiegowskie z wifi. Dzięki stałemu podłączeniu do sieci, można, za pośrednictwem smartfona, tabletu lub komputera, połączyć się z urządzeniem z dowolnego miejsca na świecie i otrzymać podgląd z kamerki na żywo. Komunikacja z urządzeniem przebiega w modelu p2p (chmura p2p – w taki sposób producenci najczęściej oznaczają taki właśnie zdalny dostęp do urządzenia). Jest to niezwykle wygodne rozwiązanie, a dodatkowo praktyczne – kamera bowiem nie wysyła cały czas obrazu, a jedynie wtedy, gdy użytkownik chce podejrzeć obraz. Trzeba jednak pamiętać, że aby móc korzystać z chmury, kamera musi cały czas być w zasięgu sieci internetowej.

Bez względu na to jakie dodatkowe funkcje ma urządzenie, trzeba zwrócić uwagę na to jaki ma rodzaj zasilania oraz na jaki nośnik nagrywa wideo. Zazwyczaj kamery szpiegowskie wyposażone są w ładowaną baterię  – warto sprawdzić wówczas jak długo można rejestrować obraz bez kolejnego ładowania. Ważna jest również pojemność wbudowanego dysku oraz to czy można używać zewnętrznych kart pamięci.

Mini kamera szpiegowska – dla kogo?

Zastosowanie kamery szpiegowskiej ogranicza tylko wyobraźnia właściciela. Najczęściej jednak takie urządzenia stosowane są do poprawienia bezpieczeństwa w domu lub innej przestrzeni. Co prawda, kamera nie uchroni przed włamaniem, ale pomoże zidentyfikować, a może również złapać sprawców. Na zakup kamer często decydują się też osoby, które zlecają prace w domu lub mieszkaniu, które wykonywane są pod nieobecność właścicieli. Można dzięki temu sprawdzić czy praca idzie zgodnie z planem i deklaracjami, a materiały są używane rozsądnie. Zastosowań kamer przenośnych również jest wiele, można traktować ją jako podręczny gadżet, ale również jako urządzenie, dzięki któremu można zarejestrować zdarzenie, którego użytkownik się spodziewa.

Bez względu na przeznaczenie, warto przyjrzeć się ofercie urządzeń na rynku. Przykładowy link z ofertą kamer szpiegowskich można znaleźć tutaj – https://www.eltrox.pl/monitoring/kamery-specjalistyczne/akcesoria-szpiegowskie.html. Nie są to bardzo popularne urządzenia. W związku z tym dobrze jest się dokładnie zapoznać z dostępnymi modelami, aby móc wybrać ten najlepiej dostosowany do własnych potrzeb.

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here