Personalizacja produktów
W dzisiejszych czasach klienci pragną unikalnych doświadczeń zakupowych, czyli z jednej strony angażujących i ciekawych, a z drugiej strony łatwych i szybkich. Wiedząc, że zakupy online często są także emocjonalnym doświadczeniem klientów firmy muszą oferować takie rozwiązania, które będą spełniały oczekiwania ich użytkowników.
Personalizacja produktów jest właśnie jednym z elementów budowania nowych i pozytywnych doświadczeń podczas zakupów online, a przy tym skutecznie przyciąga klientów, szczególnie wtedy, gdy oferuje przyjemny i bezproblemowy proces konfiguracji w narzędziu takim jak kreator 3D.
Przeniesienie obecnej potrzeby personalizacji do internetu, to w efekcie również cyfryzacja biznesu, która ma szansę wpływać na wzrost konkurencyjności marki i jej personalizowanych produktów.
Czym jest kreator 3D?
Jest to system, który pozwala na dostosowanie różnych elementów produktu (np. koloru, materiału, rozmiaru, dodatków) w czasie rzeczywistym, a zmiany te są natychmiastowo widoczne w formie wizualizacji 3D.
Jest to ważne i coraz popularniejsze rozwiązanie zarówno w segmencie e-commerce, jak i dla producentów (https://icompose.it/dedykowany-konfigurator-produktu/).
W skrócie kreator 3D umożliwia personalizację podczas sprzedaży online. Cechuje się interaktywnością i możliwością samodzielnego tworzenia projektu. Jednak, aby był nie tylko funkcjonalny, ale także łatwy w obsłudze, powinien spełniać kilka istotnych wymagań.
- Właściwie zaprojektowany interfejs jest kluczowym elementem systemu wpływającym na reakcję użytkownika. Dlatego powinien być łatwy do zrozumienia i intuicyjny – czyli taki, w którym użytkownik może szybko znaleźć informacje i na nie zareagować. Z kolei wszystkie przyciski, przejścia, kolejne po sobie moduły czy instrukcje muszą być ze sobą spójne. Przejrzysta nawigacja po systemie pozwala użytkownikom zrozumieć, jak korzystać z narzędzia — co jest kluczowym elementem, aby zatrzymać klienta na dłużej.
- Wizualizacja, która umożliwi użytkownikom realistyczne doświadczenia, zapewni połączenie z AR (rozszerzoną rzeczywistością), a także pozwoli na zobaczenie zmian i ocenę wyglądu produktu jeszcze przed podjęciem decyzji zakupowej.
- Implementacja AR to kolejna opcja, którą warto rozważyć. Dzięki tej technologii użytkownicy mogą zobaczyć, jak dany produkt będzie wyglądał w ich własnej przestrzeni, co może okazać się przydatne podczas zakupów, np. mebli.
- Kalkulator ceny, oparty o dynamiczne wyliczanie ceny podczas projektowania produktu. Co jest niezwykle ważną funkcjonalnością, która pozwala klientom kontrolować wydatki i lepiej zarządzać budżetem.
- Inną funkcjonalnością, która może okazać się pomocna — szczególnie przy rozbudowanych konfiguratorach — to wsparcie techniczne w postaci materiałów edukacyjnych (podpowiedzi, filmy, rysunki, możliwość złożenia zapytania), dzięki którym klienci będą mogli w pełni wykorzystać możliwości konfiguratora i zrozumieć jak połączyć komponenty.
- Ponadto całość konfiguratora musi zostać zaprogramowana tak, aby wykluczyć wybór niekompatybilnych ze sobą elementów. Kreator 3D ma być narzędziem wspierającym personalizację i obsługę klientów, a także optymalizującym pracę w firmach. Stąd minimalizacja błędów jest kluczowym aspektem podczas prac projektowych nad narzędziem.
- Klienci powinni czuć się pewnie podczas procesu personalizacji. Ważne jest, aby mieli wybór spośród różnorodnych dodatkowych opcji — porównanie z wcześniej stworzonymi projektami, możliwość zapisu projektu, podgląd historii projektów, rezygnacja czy kontynuacja konfiguracji. Brak odpowiedniego dopasowania opcji może skutkować niepewnością w podejmowaniu decyzji. Klienci mogą obawiać się, że dokonają złego wyboru, co w efekcie zniechęci ich do finalizacji zakupu.
Wszystkie wymienione funkcjonalności wpływają na sukces konfiguracji i użyteczności kreatora 3D, a przez to również na realizację potrzeb firm i ich klientów. Jednak, aby jak najlepiej zaprojektować całość rozwiązania przede wszystkim trzeba poznać potrzeby klientów oraz potrzeby biznesu, w którym będzie on wdrażany. W iCompose.it realizacja projektów kreatorów 3D poprzedzona jest dokładną analizą potrzeb klientów. Z kolei celem tworzonych rozwiązań do konfiguracji jest wspieranie firm w ich rozwoju.
Ważne jest, aby przedsiębiorstwa inwestowały czas i zasoby w rozwój narzędzi do personalizacji, które będą nie tylko funkcjonalne, ale także dopasowane do użytkowników.