Monitor jest jednym z najważniejszych sprzętów dla graczy. To dzięki niemu widzimy, co dzieje się w grze. Od niego może zależeć, czy nie będziemy czegoś widzieli o ułamki sekund później. Choć różnica zdaje się niewielka, to na wysokim poziomie zdolności będzie stanowić już znaczny problem i da przewagę przeciwnikowi. Jak kupić odpowiedni model?
Każdy wie, do czego służy monitor komputerowy. Ma pokazywać obraz wytwarzany przez kartę graficzną. Monitory charakteryzują się różnorakim przeznaczeniem, a ilość funkcji i technologii powoduje, że wybór najlepszego nie jest prosty. Dobry monitor dla gracza musi spełniać określone wytyczne. Ale co to znaczy?
Przekątna ekranu i rozdzielczość
Główne parametry każdego monitora to przekątna ekranu i maksymalna wyświetlana rozdzielczość. Wielkość ekranu to zazwyczaj kwestia indywidualna. Zależna od oczekiwań i powierzchni biurka. Jedni chcą modele o przekątnej 21,5 cala, a inni chcą urządzenia 27-calowe. Trzeba powiedzieć, że większość graczy używa modeli 24-calowych, bo są dostatecznie duże oraz nie potrzebują od użytkownika zbytniego wodzenia wzrokiem. Przy większych monitorach spojrzeniem trzeba objąć znaczniejszy obszar, więc możemy nie zauważyć tego, co dzieje się z boku.
Z rozdzielczością jest trochę inaczej. Wysoka rozdzielczość jest obciążeniem dla kart graficznych. Z Full HD oraz wysokimi ustawieniami poradzi sobie GTX 1060 z 6 GB pamięci RAM, do 4K dobrze nabyć GTX-a 1080, a nawet 1080 Ti, które kosztują tyle, co komputery. Trzeba, więc zachować rozsądek. Nie ma sensu kupować monitor 4K, jeżeli komputer nie będzie sobie radził z wyświetleniem tylu pikseli. Za mądry standard powinniśmy przyjąć 2K, czyli 2560×1440 pikseli, choć większość użytkowników decyduje się na Full HD 1920×1080 pikseli.
Rodzaj matrycy
W monitorach mamy głównie trzy rodzaje matryc – TN, VA i IPS. Co prawda producenci mają sporo różnych propozycji pobocznych, jak np. SVA, ale dość prosto ułożyć technologie według osiągów, wad oraz zalet. Najtańsze i najczęściej używane są matryce TN. Są one najszybsze, więc posiadają najszybszy czas reakcji. Najgorzej pokazują barwy i mają najgorsze kąty widzenia. Lepsze są tutaj matryce IPS, które są sporo droższe i działają wolniej. VA są pośrodku, zarówno ze względu na cenę, pokazywanie barw i prędkość działania.
To jaką wybierzemy, powinno zależeć od tego, w co planujemy grać. Dla jednych ważna będzie szybkość matrycy, dla innych kolor.
Czas reakcji matrycy
Czas reakcji to jeden z istotniejszych parametrów. Oznacza to, jak szybko piksele mają szansę zmieniać swój stan, a więc pokazywać następne klatki obrazu. Zasada jest łatwa – im mniej, tym lepiej. Zazwyczaj jednak znajdujemy wiadomości o czasie reakcji GtG (grey-to-grey), między odcieniami szarości. W monitorach z odświeżaniem 60 Hz obraz jest wymieniany co 16,6 ms. Z kolei w sprzętach 144 Hz co 7,9 ms. Niestety, wiadomości o faktycznym czasie reakcji podawane są wyłącznie w specjalistycznych testach monitorów.
Odświeżanie obrazu
Innym ważnym parametrem jest odświeżanie obrazu. Pokazuje ono, jak często zmieniany jest obraz na ekranie. W rzeczywistości jest to maksymalna liczby wyświetlanych klatek na sekundę. Zazwyczaj jest to 60 Hz. Dla graczy to 120, 144, 165, 180, a także 240 Hz. Co to daje? Obraz jest płynniejszy, a klatki wyświetlane są szybciej. Jednak musimy tutaj pamiętać, że nawet najlepszy monitor nic nie da, jeśli nasza karta graficzna, nie pozwoli na wyświetlanie większej ilości klatek na sekundę.
Input lag (opóźnienie sygnału)
Nie możemy także zapomnieć o parametrze, jakim jest opóźnienie sygnału, czyli input lag. Pokazuje on, ile czasu potrzebuje monitor na wyświetlenie informacji uzyskanej od karty graficznej. Wiadomo, im mniejsze opóźnienie, tym będzie lepiej.
Podsumowanie
Warto więc wybierać monitor z dobrym czasem reakcji, wysokim odświeżaniem oraz niskim opóźnieniem sygnału. O przekątnej i rozdzielności powinniśmy decydować sami, w zależności od potrzeb.