Odświeżanie obrazu w telewizorach z Full HD

Chociaż proponowane są coraz częściej telewizory z rozdzielczością 4K Ultra HD, to ciągle sporą popularnością szczycą się propozycje z rozdzielczością Full HD. To one są bardziej korzystne cenowo, a to powoduje, że dla większości osób ich zakup wydaje się korzystny. Droższe modele mogą zaproponować bardzo dobry obraz, który w znacznej mierze będzie zależał od jednego z parametrów – odświeżania. Jak to przedstawia się w praktyce i na co zwracać uwagę?

Nie rozmiar, a jakość

Sporo początkujących użytkowników, którzy nie sprawdzają dokładnie parametrów technicznych oglądanych telewizorów, wyznacza sobie jeden cel – największy ekran w jak najniższej cenie. Skupianie się na rozmiarze może być zgubne, bo producent, dając dużą matrycę w modelu, który posiada niższą cenę, zmuszony jest na czymś oszczędzić.

Przeważnie będzie to jakość obrazu, więc rozdzielczość na niewiele się w takiej sytuacji przyda. Rzecz jasna niewłaściwe jest myślenie, że telewizor o przekątnej np. 55 cali i rozdzielczości Full HD w kwocie 2000 zł zaproponuje tak samo dobry obraz, jak produkt o takiej samej przekątnej i rozdzielczości w cenie 4000 zł. Wiele czynników ma wpływ na jakość obrazu.

Jednym z głównych będzie odświeżanie obrazu. Przyjmuje się, że im większa wartość, tym lepsze rezultaty na ekranie, ale nieprzemyślana pogoń za liczbami też może okazać się zgubna, bo producenci stosują odpowiednie zabiegi i programowe wspomagacze, za pomocą których mogą podawać w danych technicznych wielkości przekraczające 1000 Hz.

Są one realne do uzyskania przez pokazywanie dodatkowych klatek obrazu pomiędzy klatkami głównymi, przez co płynność obrazu będzie trochę zwiększona. Jaki model kupić, a z jakiego zrezygnować?

Jaki wybrać?

Jeżeli często oglądamy programy telewizyjne, a po filmy na Blu-ray albo z innego źródła sięgamy czasami, o grach nie myślimy, telewizor z odświeżaniem nawet 100 Hz okaże się być dobrym zakupem. Programy emitowane przez stacje telewizyjne w większości sytuacji będą pokazywane z szybkością 25–30 klatek na sekundę, więc właściwie telewizor z odświeżaniem 50 Hz będzie dawał sobie radę, ale jeżeli nabywamy nowy odbiornik, lepiej iść z duchem czasu i być gotowym na ewentualne zmiany. Poza tym większa częstotliwość odświeżania obrazu to także większy komfort dla naszych oczu. Model z częstotliwością 50 Hz niemal niedostrzeżenie migocze, co po jakimś czasie może prowadzić do bólu głowy, czy nudności.

Inaczej musimy na to spojrzeć, jeśli często oglądamy filmy akcji na Blu-ray. Produkcje w świetnej jakości oraz ze sporą liczbą efektów specjalnych zasługują na właściwy sprzęt, który wyświetli obraz bez zmian, zakłóceń oraz z całą gamą kolorów, a co istotne w pełnej płynności. Wtedy można przemyśleć zakup telewizora o odświeżaniu realnym na poziomie 200 Hz. Rzecz jasna, są też dostępne telewizory z technologią 3D. Co prawda, produktów nie przybywa, ale te dostępne nęcą fanów kina. Jeżeli obmyślamy kupno telewizora z taką możliwością, patrzmy na modele o odświeżaniu nawet 400 Hz.

Odświeżanie obrazu w telewizorach z Full HD

A co z telewizorami o odświeżaniu powyżej 400 Hz, a nawet 1300 Hz itp.? Warto na nie spojrzeć. Czasami te modele wyposażone są w naprawdę sprawne systemy poprawiania jakości wyświetlanego obrazu, a nawet „sztuczne” poprawianie odświeżania dobrze oddziałuje na końcowy odbiór. Trzeba przed kupnem przetestować dwa interesujące nas modele oraz samemu powiedzieć, który obraz będzie pasował nam bardziej. Może się bowiem okazać, że telewizor z odświeżaniem 200 Hz będzie radził sobie lepiej niż przereklamowany model z odświeżaniem 1300 Hz lub więcej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here