Płatności zbliżeniowe smartfonem – co musisz wiedzieć?

Smartfony z modułem NFC dają możliwość wykonania płatności zbliżeniowo. Przez to możemy zapłacić za zakupy i usługi bez brania ze sobą portfela oraz karty płatniczej. W jaki sposób uruchomić tą funkcję w swoim urządzeniu oraz jakie wytyczne należy wypełnić, aby z niej skorzystać?

Moduł bezprzewodowej transmisji danych nazywany NFC posiada sporo zastosowań w smartfonie. Możemy zastosować tę technologię np. do błyskawicznego łączenia urządzeń audio ze smartfonem. Pozwoli ona też w niektórych sytuacjach zastąpić użytkownikowi kartę płatniczą.

Płatności zbliżeniowe w Polsce

Już od dawna można płacić smartfonem za zakupy. Początkowo były to rozwiązania tzw. simcentryczne. Musiała być w telefonie umieszczona odpowiednia karta SIM, dzięki której mogliśmy robić płatności. Teraz jednak wykorzystywane są płatności NFC HCE niewymagające specjalnej karty.

Moduł NFC w smartfonie ma szansę łączyć się z terminalem zbliżeniowym na takiej samej zasadzie, co plastikowa karta płatnicza z chipem. Czasami banki mają przygotowane swoje rozwiązania tego rodzaju. Do skorzystania z nich konieczny będzie właściwy smartfon z modułem NFC i aplikacja stworzona przez bank.

Android Pay w Polsce

Dosyć nową metodą płatności zbliżeniowych za pośrednictwem telefonu jest usługa Android Pay. Jest ona wykonana przez Google z myślą o wszystkich smartfonach z modułem NFC i Androidem w wersji 4.4 KitKat albo nowszym, w którym nie usunięto zabezpieczeń systemu.

Od pół roku z Android Pay mają szansę korzystać użytkownicy paru polskich banków. Właściciele kart płatniczych wydanych przez te jednostki mają szansę dodawać je jako metodę płatności w ustawieniach Android Pay na telefonie i zacząć płacenie w ten sposób w terminalach zbliżeniowych.

Android Pay zmienia się powoli, ale w kwietniu 2017 roku pozyskał nowego partnera, czyli mBank. Przez to Android Pay oraz aplikacja mobilna mBanku są ze sobą mocno związane. Zezwala to konfigurować kartę w Android Pay z poziomu aplikacji banku bez potrzeby wejścia w ustawienia usługi płatniczej Google’a.

Płatności zbliżeniowe smartfonem – co musisz wiedzieć?

Apple Pay w Polsce

W trudniejszej sytuacji będą niestety właściciele sprzętów marki Apple. Producent iPhone’ów nie udostępnił usługi Apple Pay klientom, którzy posiadają karty z polskich banków. Choć Apple Pay jest starsze niż Android Pay, w Polsce mają szansę korzystać z niego jedynie ci, którzy posiadają karty wydane przez zagraniczny bank współpracujący z Apple’em.

Podsumowanie

Płatności zbliżeniowe w naszym kraju ciągle się rozwijają. Do tego rozwija się też segment płatności mobilnych w formie usług takich jak Blik, które nie potrzebują modułu NFC, ale miast tego stosują kody, które należy wpisać przy transakcji lub kody QR, które trzeba zeskanować aparatem w telefonie.
Pomimo rozwoju systemu Blik wzrasta ilość banków, które proponują klientom płatności zbliżeniowe NFC niepotrzebujące przepisywania oraz skanowania kodów. Podejście simcentryczne było co prawda ślepą uliczką, lecz znacznie większą popularność uzyskuje Android Pay konkurujący z aplikacjami niektórych banków stosujących NFC.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here