Jeżeli korzystamy ze sprzętu operatorów, to wszystko działa poprawnie, jeśli nie chcemy dzielić łącza, udostępniać go na inne urządzenia albo zmienić ustawień. W takim przypadku konieczny może być zakup innego routera. Jaki jednak model wybrać? ADSL czy DSL?
W chwili obecnej dostęp do internetu ma już praktycznie każdy i nie jest on tylko rozrywką dla bogatych. Prawie każdy ma dostęp do sieci w domu, biurze albo firmie, a w niektórych sytuacjach jest on konieczny np. do pracy.
Jeżeli planujemy skonfigurować router odpowiednio z naszymi preferencjami, udostępniać połączenie internetowe innym sprzętom np. smartfonom, komputerom czy telewizorom w domu, ograniczenia sprzętów przydzielonych przez operatorów mogą okazać się znacznym utrudnieniem. Czasami firmy proponujące dostęp do internetu zupełnie zamykają dostęp do ustawień routera, przez to odpowiednim rozwiązaniem będzie nabycie swojego sprzętu, co rozwiąże wszystkie kłopoty związane z konfiguracją łącza według własnych potrzeb. Kiedy zdecydujemy się na kupno, utworzy się problem, wybrać router ADSL czy DSL? Jakie są różnice pomiędzy tymi urządzeniami?
Jaka jest różnica między ADSL i DSL?
Tak naprawdę różnica pomiędzy sprzętem typu ADSL i DSL jest naprawdę duża, a dodatkowo nie ogranicza się tylko do jednej funkcji. Mocno zmienia ona funkcjonalność routera, jego wykorzystanie oraz charakterystykę. W wielkim skrócie: routery ADSL mają wbudowany modem telefoniczny, którego nie ma w przypadku routerów DSL. Jak to działa w praktyce?
Routery ADSL, mające wymieniony modem, da się podpiąć bezpośrednio do sieci telefonicznej. Po co? Wielu dostawców internetu korzysta z łącz telefonicznych do dystrybucji internetu, chociaż może się wydawać, że jest to standard stary i kojarzy się z czasami, w których za połączenie z internetem trzeba było płacić w formie impulsów. Tacy operatorzy, jak Netia, ciągle korzystają z szybkich łączy telefonicznych. Właśnie w takich sytuacjach odpowiednim rozwiązaniem jest router ADSL, do którego podłączymy bezpośrednio wtyczkę RJ11.
Jeżeli korzystamy z sieci osiedlowych, biurowych albo firmowych bądź z usług operatorów, którzy mają inne formy dystrybucji sygnału, lepszym rozwiązaniem będzie router DSL, który mamy szansę podpiąć bezpośrednio do udostępnianego przez operatora modemu za pomocą kabla RJ45. Upraszczając, kabel internetowy, idący do tej pory do posiadanego modemu operatora, miast prosto do komputera, podpinamy do nowego routera DSL, który będzie zajmował się dalszą dystrybucją sygnału.
Który router kupić?
Powróćmy do internetu dystrybuowanego przez sieci telefoniczne. Jeżeli zawrzemy umowę z operatorem, miast zapłacić za ich sprzęt z ograniczonymi funkcjami, zrezygnujmy z dzierżawy routera oraz zakupmy własne urządzenie, które wybierzemy i dostosujmy według naszych potrzeb. Własnoręcznie kupiony modem ADSL to większe możliwości ustawień i oszczędność czasu oraz pieniędzy, bo do sieci energetycznej będzie włączone tylko jedno urządzenie. Po rozwiązaniu umowy nasz router ADSL pozostaje z nami i mamy szansę z nim zrobić, co chcemy.
Jeżeli mamy internet ze sprzętem od operatora, a chcemy rozszerzyć domową albo firmową sieć, wykupmy router DSL. Co prawda, do sieci będą podpięte dwa sprzęty, ale na swoim routerze będziemy dokonywać dowolnej konfiguracji, udostępnimy internet pozostałym sprzętom, ustawimy limity, i też podepniemy inne sprzęty do domowej sieci, np. drukarki, skanery.
Obydwa rozwiązani oferują wolność, w sensie konfiguracji sieci. Różnicą jest zastosowanie, a określone źródło internetu. Świetnym rozwiązaniem będzie podpięcie sygnału do routera ADSL, ale jeżeli nie mamy takiej szansy i źródłem będzie posiadane już urządzenie abonenckie, trzeba przemyśleć kupno routera DSL.