Każdego roku na rynku pojawia się mnóstwo nowych gier komputerowych, które zaskakują nas nie tylko fantastyczną grafiką, ale również rozbudowaną fabułą. Aby móc uruchomić takie gry na swoim komputerze musimy dysponować świetną kartą graficzną oraz nowoczesnym procesorem. Często miłośnicy gier komputerowych wolą jednak samodzielnie złożyć sobie komputer, by posiadał parametry idealne do gier. Jakie zatem podzespoły wybrać?
Płyta główna
Charakteryzują się zazwyczaj niecodziennym wyglądem oraz posiadają wiele dodatków, na przykład świetny układ dźwiękowy, szybszą kartę sieciową czy porty myszki, dzięki czemu zyskamy szybszy czas reakcji. Warto jednak zdecydować się na te dodatki, których faktycznie będziemy używać.
Większość nowoczesnych płyt głównych posiada szybkie porty SATA III, dzięki którym możemy podłączyć dyski SSD czy HDD, niektóre posiadają tylko jeden port, zależne jest to od naszego zapotrzebowania.
Część producentów płyt głównych posiada produkty, które są przeznaczone właśnie dla miłośników gier komputerowych, dzięki czemu swobodnie możemy oddawać się przyjemności grania. Płyty te są również wyposażone w niezwykle szybkie układy sieciowe.
Istnieje oczywiście możliwość podkręcenia podzespołów komputerowych, co bardzo często wykorzystują gracze. Musimy więc wybrać tego rodzaju płytę, która nam to umożliwi. Najlepiej, jeśli płyta główna będzie posiadać właściwy układ logiki, a także mocną i dobrze chłodzoną sekcję zasilania. Taka płyta główna może kosztować około 500 złotych.
Procesor
Jeśli mamy zamiar montować komputer do gier musimy zainwestować w procesor, który posiada dużą moc obliczeniową. Dzięki temu karta graficzna będzie odpowiednio wydajna, a także będziemy mogli korzystać z najnowszych wersji gier. Obecnie największą popularnością cieszą się czterordzeniowe procesory Intel Core, które zapewniają nam spory komfort podczas grania.
Jeśli chodzi o ceny, procesory mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych, dla graczy jest to jednak produkt wart swojej ceny, ponieważ dają nam możliwość korzystania z gier na najwyższej wydajności.
Pamięć RAM
Charakteryzuje się ona następującymi cechami:
- Dzięki niej mamy możliwość bardziej komfortowej gry oraz pracy.
- Obecnie stosowane są najczęściej pamięci RAM w standardzie DDR3 DIMM, procesory mają różne kontrolery RAM, które mogą być dwukanałowe, trzykanałowe lub czterokanałowe, dlatego pamięci RAM sprzedawane są zazwyczaj w zestawach po 2, 3 lub 4 moduły RAM.
- Optymalna pamięć RAM to 8 GB, szybkość jej działania zależna jest od taktowania.
- W przypadku, gdy mamy do czynienia z wydajną pamięcią RAM może ona wydzielać dużo ciepła, dlatego musimy uważać, by nie dopuścić do przegrzania się podzespołu. Najczęściej są one wyposażone w domyślne radiatory, które odpowiadają za odprowadzanie ciepła.
- Pamięć RAM o pamięci 8 GB może kosztować około 200 złotych.
Karta graficzna
Jeden z ważniejszych podzespołów, jeśli chodzi o miłośników gier komputerowych. Poziom detali graficznych oraz płynność animacji, z którymi mamy do czynienia w grach zależne są od karty graficznej – by uzyskać wysoki komfort podczas grania musimy zdecydować się na nowoczesną kartę graficzną, posiadającą też bardziej złożoną architekturę wewnętrzną.
Zdecydowanie dobre jest to, że producenci kart graficznych przynajmniej raz w roku wprowadzają nową generację akceleratorów. Na rynku możemy znaleźć oferty wielu producentów, przeważnie mamy do czynienia z tradycyjnymi konstrukcjami i parametrami pracy, choć są i te dedykowane bardziej wymagającym użytkownikom, gdzie do budowy kart graficznych użyte zostały lepsze komponenty, ciche oraz wydajne systemy chłodzące, a także wyższa częstotliwość taktowania.
Ceny profesjonalnych, dedykowanych kart graficznych mogą sięgnąć nawet kilkunastu tysięcy złotych. Zwróćmy tu również uwagę na okres gwarancyjny, który zazwyczaj trwa 3 lata, lecz niektóre firmy dają możliwość wydłużenia gwarancji do 5 lub 10 lat.
Chłodzenie
Wybierając chłodzenie musimy wziąć pod uwagę dwie rzeczy:
- decyduje on o stabilnej pracy komputera,
- możemy zdecydować się na rozbudowany system chłodzenia, który zadba o komfortową temperaturę naszego komputera, mamy tu do czynienia z chłodzeniem cieczą.
Musimy również wziąć pod uwagę wentylację samej obudowy i uzupełnić wolne miejsca odpowiednimi wentylatorami. Pamiętajmy, ze system chłodzenia musi być kompatybilny z podzespołami naszego komputera: płytą główną i kartą graficzną.
Największą wydajnością cieszą się układy, które wykonane są z materiałów o najwyższym stopniu przewodzenia ciepła, najczęściej jest to miedź. Tańsze układy chłodzenia wykonane są z aluminium.
Istotne akcesoria
Jeśli mamy już złożony idealny komputer warto pomyśleć o takich elementach jak: odpowiedni monitor, głośniki, klawiatura oraz myszka. Chcąc zapewnić sobie największy komfort podczas grania musimy rozejrzeć się za tymi elementami, które również polecane są miłośnikom gier, czyli odpowiednia wielkość i rozdzielczość monitora, mocne głośniki, dostosowana klawiatura i wygodna myszka.