Technologia RFID – jak działa i gdzie znalazła swoje zastosowanie?

0
1601

Czytniki RFID (radio-frequency identification) to często stosowana technologia pozwalająca na szybką i łatwą identyfikację różnego rodzaju przedmiotów na podstawie umieszczonego w nim określonego znacznika. Jej zadaniem jest zbieranie informacji z określonego obszaru nazywanego polem aktywności danego czytnika; wszystkie zapisane etykiety znajdujące się w obrębie tego pola zostają natychmiast odczytane. Czytniki RFID działają zazwyczaj w niedużych odległościach – od kilkudziesięciu centymetrów do kilku metrów, w zależności od określonego modelu i zakresu częstotliwości, na których pracuje.

Na czym polega działanie czytników RFID

Standardowy system RFID składa się z dwóch elementów: czytnika oraz etykiet. W skład czytnika wchodzą takie części jak: nadajnik, odbiornik oraz dekoder, a także dwie anteny: nadawcza i odbiorcza. Etykiety, zwane również transponderami lub znacznikami, składają się z określonego układu elektronicznego o rozmiarze kilku milimetrów oraz anteny.

Działanie czytników RFID polega na wytworzeniu fali elektromagnetycznej o określonej długości nadawanej przez antenę. Jednocześnie druga z nich odbiera powracające fale, odczytując zakodowane w nich odpowiedzi wysyłane przez znaczniki. Elementy te zazwyczaj nie mają własnego układu zasilającego – dopiero gdy znajdą się w obrębie aktywnego pola elektromagnetycznego, mogą odebrać odpowiednią porcję energii i wysłać odpowiedź. Zazwyczaj wystarczy centymetr lub dwa, aby zidentyfikować znacznik.

Gdzie stosuje się czytniki RFID?

Technologia RFID znalazła szereg zastosowań, a ich zakres zwiększa się z każdym rokiem. Obecna jest obecnie w handlu, bezpieczeństwie, transporcie, spedycji i wielu innych branżach. Jedną z możliwości, jakie daje stosowanie nowoczesnych rozwiązań, jest kontrola czasu pracy oraz identyfikacja kierowców i pracowników. Przykładowo, jeżeli kilku z nich korzysta z jednego pojazdu, to za pomocą technologii RFID można  w prosty i szybki sposób sprawdzić, który pracownik użytkował pojazd w interesującym nas przedziale czasowym.

Technologia RFID sprawdzi się również w ochronie danych osobowych, czyli RODO, jednocześnie ułatwiając funkcjonowanie w przedsiębiorstwie. W jaki sposób? Zamiast podpisując się na papierowej liście obecności, pracownicy mogą wykorzystać kartę lub pastylkę do odbicia wejścia czy wyjścia z budynku. Dzięki temu zbierane dane są widoczne wyłącznie dla uprawnionego specjalisty, a nie dla wszystkich osób odwiedzających dany obiekt.

Gdzie zaopatrzyć się w czytniki RFID?

Czytnik RFID to urządzenie coraz częściej używane przez polskich przedsiębiorców i handlowców. Osobom poszukującym możliwości zakupu czytnika RFID przez internet, polecamy zapoznać się z ofertą sklepu NaviPartner, dostępną na stronie internetowej: navipartner.pl. Dostępna oferta obejmuje różnego rodzaju czytniki, karty RFID oraz transportery. Produkty objęte są 12-miesięcznym ubezpieczeniem gwarancyjnym, a także spełniają normy bezpieczeństwa, poświadczone licznymi certyfikatami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here