Temperatura jest niesamowicie ważna podczas działania każdego procesora. Ilość wydawanego ciepła, nie może dojść do maksymalnej granicy, bo wówczas układ ulegnie zniszczeniu. Ale jak sprawdzić temperaturę tego podzespołu?
Temperatura procesora – o co chodzi?
Każde urządzenie ma pewne wytyczne, które muszą być zachowane, aby działało bez problemów. Jeśli chodzi o procesory, istotna jest ich temperatura, która zależy od stopnia wykorzystania układu. Jeżeli działamy na systemie Windows, przeglądamy Internet, albo oglądamy filmy, temperatura nie będzie wysoka. Uruchamiając jednak wymagającą grę, stopnie Celsjusza na konkretnych rdzeniach błyskawicznie szybują do góry, a układ chłodzenia przechodzi w tryb maksymalnej wydajności, aby ciepło było w odpowiednich granicach.
Niestety, czasami procesory uzyskują inne temperatury niż powinny. Jeśli są niższe to dobrze, jeśli zbyt wysokie, to już źle. Na rosnącą temperaturę wpływ może mieć wykorzystywany układ chłodzenia i jego zabrudzenie, pasta termoprzewodząca, a także zakurzona obudowa, mająca wpływ na cyrkulację powietrza.
Może to prowadzić do automatycznego obniżenia taktowania w celu obniżenia temperatury, co znacznie będzie wpływało na wydajność komputera. W niektórych sytuacjach procesor może nawet ulegać zniszczeniu. Dlatego trzeba te wartości monitorować. Zbyt wysokie temperatury to wyraźny znak, że coś jest nie tak.
Jak działają programy do monitorowania temperatury procesora?
Producenci różnych podzespołów, w tym również procesorów, wyposażają swoje sprzęty w różne czujniki. Ciągle sprawdzają one temperaturę pracy, a w razie potrzeby uruchamiają system bezpieczeństwa, aby ochronić je przed usterką.
Na szczęście bez trudu możemy mieć dostęp do danych zbieranych przez czujniki, co więcej producenci sami udostępniają te informacje na zewnątrz. To daje szansę stworzenia takiego oprogramowania, żeby w czasie faktycznym informowało o uzyskiwanych temperaturach.
Najlepsze programy do monitorowania temperatury procesora
Jest sporo programów, które pozwalają sprawdzać temperatury procesorów, ale też innych podzespołów, które posiadają właściwe czujniki. Jedne są lepsze, inne gorsze. Do najczęściej używanych zaliczają się:
HWMonitor – najbardziej znany i niesamowicie doceniany program do monitorowania parametrów komputera. Pozwala uzyskać sporo różnych informacji – od obecnej temperatur dla każdego rdzenia oddzielnie poprzez napięcie procesora, szybkość, z jaką funkcjonują wszystkie wentylatory, po temperatury karty graficznej. To niesamowity kombajn, dzięki któremu da się mieć pod kontrolą stan PC.
SpeedFan – łatwy, niewielki program, przekazujący znaczne ilości informacji. Pozwala monitorować temperatury procesora, płyty głównej i prędkość obrotową wentylatorów. Pokazuje też informacje o temperaturach dysków twardych, do czego używa technologii S.M.A.R.T. Co więcej, pozwala także na zmianę prędkości obrotowych wentylatorów, więc nie służy jedynie do sprawdzania.
Core Temp – następny nieduży i bezpłatny program. Służy do sprawdzania pracy procesora. Pokazuje obecne temperatury dla każdego rdzenia, napięcie i użycie. Powiadamia także drobiazgowo o specyfikacji konkretnego układu, razem z obecnym taktowaniem, procesem technologicznym oraz stosowaną podstawką.
AMD OverDrive – program wykonany przez AMD oraz obsługujący jedynie procesory tej firmy. Służy nie tylko do sprawdzania różnych parametrów, ale zezwala również na ich zmianę. Dzięki aplikacji możemy podkręcić układ albo też ustawiać szybkość wentylatorów.
To najpopularniejsze oraz rzeczywiście cenione przez użytkowników programy do sprawdzania pracy procesora. Wszystkie ukazują faktyczne informacje między innymi na temat obecnej temperatury każdego rdzenia. Wszystko zależy tak naprawdę od tego, czego poszukujemy. Jeżeli poszukujemy prawdziwego kombajnu, to idealną decyzją będzie
HWMonitor lub AMD OverDrive. W przypadku, kiedy starczy nieduży program o najważniejszych funkcjach, SpeedFan i Core Temp spiszą się idealnie.