Ty również możesz zostać robotykiem!

Specjaliści z dziedziny robotyki, podobnie jak eksperci z pozostałych dziedzin elektroniki, są bardzo cenieni na rynku pracy i doskonale opłacani. To także jedna z najdynamiczniej rozwijających się branż, które zapewniają wiele atrakcyjnych możliwości. Poza tym, robotyka stanowi też interesujące hobby. Czy warto się nią zainteresować? Od czego zacząć naukę?

Czy warto się uczyć robotyki?

Projekty elektroniczne rozwijają twórcze myślenie i umiejętności manualne, uczą dokładności i staranności, a także pokazują, jak w praktyce wykorzystywać prawa matematyki i fizyki. Robotyka ułatwia także start w innych dziedzinach, na przykład naukę informatyki. Jeżeli poświęcisz jej wystarczająco dużo czasu, zyskasz umiejętności, które w przyszłości mogą przydać Ci się w życiu zawodowym lub prywatnym – takie jak naprawa urządzeń elektronicznych lub programowanie maszyn.

Robotyka dla każdego

Wiele osób nawet nie myśli o nauce budowania i programowania urządzeń elektronicznych czy robotów, ponieważ uważają, że brak im odpowiednich predyspozycji lub wiedzy. Oczywiście tak nie jest: robotyki mogą uczyć się dzieci, osoby starsze, mężczyźni i kobiety – każdy, kto jest zainteresowany tematem i zależy mu, by zdobyć nowe umiejętności oraz wiedzę z tej dziedziny. Na rynku dostępne jest wiele darmowych kursów o różnym poziomie zaawansowania. Szczególnie godne polecenia są zestawy dla początkujących z serii FORBOT, dostępne na przykład w sklepie Botland. Takie kursy ułatwiają naukę podstawowych pojęć i zdobycie umiejętności, które przydadzą się w bardziej zaawansowanych projektach.

Od czego zacząć?

Na początek powinieneś zaopatrzyć się w podstawowe wyposażenie elektroniczne, które posłuży do stworzenia pierwszego projektu. Warto wybrać części wykonane w technologii THT (przewlekane) oraz płytkę stykową – nie ma wówczas konieczności lutowania, co stanowi duże ułatwienie dla początkujących. W wyposażeniu powinna znaleźć się płytka stykowa, bateria, komponenty elektroniczne (diody, rezystory, tranzystory, dławiki etc.), przewody o odpowiednich końcówkach oraz multimetr do pomiaru wartości prądu i napięcia w układzie. Dobrym rozwiązaniem jest wybranie gotowego zestawu (na przykład z serii FORBOT dostępnej na stronie botland.com.pl) – komplet wychodzi taniej, a wszystkie jego elementy są dopasowane do siebie.

Skąd czerpać wiedzę?

Możesz wybrać się na kurs robotyki, oglądać tutoriale na YouTube i dołączyć do grupy pasjonatów elektroniki na Facebooku lub innych mediach społecznościowych, a także czytać tematyczne blogi i artykuły w Internecie. Wiele wartościowych informacji znajduje się też w książkach, nawet tych starszych – literatura specjalistyczna dotycząca aktualnie stosowanych urządzeń, może z czasem okazać się przestarzała, jednak podstawowa wiedza pozostaje aktualna. Oprócz tego warto korzystać z wiedzy i umiejętności bardziej doświadczonych kolegów, którzy pomogą Ci rozwiązać pojawiające się problemy i wybrać najciekawszą ścieżkę rozwoju. Takie znajomości możesz nawiązać na przykład w Internecie na portalach dla miłośników elektroniki lub w realnym życiu, między innymi podczas kursów lub innych wydarzeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here