W dzisiejszych czasach trudno jest nam funkcjonować bez smartfona, który towarzyszy nam praktycznie wszędzie. Niestety, dotykowe telefony z Androidem mają jedną podstawową wadę – krótką żywotność baterii. Na szczęście, system ten daje nam możliwości oszczędzania energii, dzięki czemu możemy dłużej korzystać z telefonu bez konieczności ładowania. Jakie? Poznajmy je.
Skróć czas podświetlania ekranu i zmień ustawienia
Pierwszym krokiem, który warto zrobić, by wydłużyć czas działania telefonu, jest skrócenie czasu podświetlania telefonu. Bardzo wiele osób irytuje się bowiem koniecznością odblokowywania telefonu, przez co ustawia długi czas podświetlenia, wynoszący niejednokrotnie nawet kilka minut. W tym czasie nawet jeśli telefon leży bezczynnie na biurku i tak zużywa naprawdę sporo energii. Lepiej więc ograniczyć czas podświetlania ekranu do minimum. Podobnie jak jego jasność. Oczywistym jest, że podczas słonecznego dnia musimy korzystać z maksymalnych ustawień, jednakże podczas chwil relaksu w domu naprawdę nie potrzebujesz, by telefon świecił z całą mocą.
Danym w tle podziękujemy
Sporo aplikacji na system Android (takich jak np. Facebook) pobiera dane w tle po to, by na bieżąco informować cię np. o nowych powiadomieniach. Sprawia to, że co prawda nie przegapisz żadnej interesującej cię wiadomości, ale jednocześnie przyczynia się do szybszego zużywania baterii. Dlatego też warto wyłączyć pobieranie danych w tle. Zrobisz to wchodząc w ustawienia oraz zakładki „Łączność” i „Użycie transmisji danych”. Tu z łatwością wyłączysz te z aplikacji, które nie mają działać w tle i pobierać danych.
Czy warto zmienić tapetę?
Wielu specjalistów zajmujących się naprawą telefonów komórkowych uważa, że to, jaką tapetę mamy ustawioną na swoim telefonie, ma wpływ na zużycie energii. Oczywistym jest fakt, że dzieje się tak w przypadku niezwykle efektownych, ale wyczerpujących baterię tapet animowanych. Co jednak ze zwykłymi grafikami? Istnieje teoria, że te, które mają dużo kolorów, również wpływają na szybsze zużycie baterii niż jednolite, najlepiej ciemne tło. Czy to prawda? Najlepiej przekonać się o tym na własnym telefonie. Jeśli zauważysz, że bateria wytrzymuje dłużej, być może uznasz, że warto postawić na klasyczną czerń na wyświetlaczu.
Automatyczne aktualizacje – ich również nie potrzebujesz
System Android, podobnie jak aplikacje, z których korzystasz na co dzień, jest ciągle udoskonalany. Wprowadzane są nowe udogodnienia i funkcje, dzięki którym korzystanie ze smartfona jest jeszcze bardziej komfortowe. Nie oznacza to jednak, że musisz korzystać z automatycznych aktualizacji, które również pobierają energię. O wiele lepiej raz w tygodniu sprawdzić czy aktualizacje są dostępne i wykonać je w wolnej chwili niż narażać się na utratę łączności akurat wtedy, gdy potrzebujesz telefonu.
Podsumowując, jeśli zależy ci na tym, by bateria w twoim telefonie wytrzymywała znacznie dłużej, zastosowanie tych kilku prostych kroków z pewnością ci pomoże. Jeśli zaś chcesz wiedzieć więcej na temat telefonów dotykowych i możliwości, jakie daje system Android, koniecznie odwiedź stronę https://android.com.pl/. Znajdziesz tam wiele cennych porad i wskazówek.