Niemal każdy z nas posiada w swoim smartfonie wiele aplikacji, do których otwarcia niezbędne jest podanie hasła – może to być poczta e-mail, konto w banku czy facebook. Zazwyczaj na etapie zakładania profilu pośpiesznie ustalamy pierwsze lepsze hasło, które przyjdzie nam do głowy, lub co gorsza wszędzie wpisujemy te same znaki z myślą, że łatwiej będzie je zapamiętać. To bardzo duży błąd! Okazuje się, że większość haseł nie spełnia podstawowych norm bezpieczeństwa, co wiąże się ze zwiększoną podatnością na ataki cyberprzestępców – których w ostatnim czasie nie brakuje. Może to grozić wyciekiem danych firmowych, kradzieżą pieniędzy czy też straceniem dostępu do prywatnych danych. Co zrobić, aby uniknąć tych niebezpieczeństw i stworzyć silne oraz bezpieczne hasło?
Jak stworzyć bezpieczne hasło?
Wbrew pozorom stworzenie silnego hasła jest całkiem proste. Wystarczy trzymać się kilku prostych zasad, aby znacząco zwiększyć swoje bezpieczeństwo w sieci. Jak więc stworzyć bezpieczne i silne hasło? Przede wszystkim należy zrezygnować z bardzo oczywistych kombinacji takich jak pierwsze cyfry czy litery alfabetu. Nawet programy zaprojektowane do rozszyfrowania haseł są w stanie poradzić sobie z nimi w kilka chwil. Korzystanie z takich fraz jest wręcz zaproszeniem cyberprzestępców do włamania się na nasze konto. W haśle warto używać zarówno dużych, jak i małych liter oraz cyfr i symbolów – im bardziej skomplikowana kombinacja znaków, tym nasze konto będzie bezpieczniejsze. Hasło powinno być możliwie długie – najlepiej, jeżeli składa się z od 8 do 14 znaków, dzięki czemu jest trudniejsze do rozszyfrowania. Nie należy też wykorzystywać w nim oczywistych zwrotów związanych z naszymi danymi osobowymi, takimi jak imię, nazwisko, nazwa firmy, adres zamieszkania czy data urodzenia. Do każdego konta najlepiej posiadać inne, niepowtarzalne hasło, ponieważ w przypadku jego złamania cyberprzestępcy uzyskaliby dostęp do wszelkich naszych kont, co mogłoby narazić nas na duże zagrożenie.
Bezpieczeństwo Twojego telefonu
Niedawno sprzedałeś swój telefon i kupiłeś inny, na przykład Samsung Galaxy S10 Plus używany? Zawsze upewnij się, że zrobiłeś kopię zapasową swoich danych oraz wyzerowałeś wszelkie dane ze sprzedawanego modelu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, czy Twoje konto nie zostało zhakowane możesz posłużyć się specjalnie przygotowanymi stronami, które pokazują czy Twój e-mail nie znajduje się w bazie wykradzionej przez cyberprzestępców. Aby dbać o swoje bezpieczeństwo, warto też regularnie zmieniać hasła, ponieważ z czasem stają się coraz bardziej podatne na złamanie – nawet jeżeli są długie i silne. Zaleca się, aby to robić, przynajmniej raz na rok.