Przechowywanie danych w chmurze to obecnie powszechna praktyka zarówno w dużych firmach, jak i wśród prywatnych użytkowników. Jednak chmury jak to chmury – nie ma dwóch identycznych! Oto krótki przegląd dostępnych na rynku rozwiązań do przechowywania danych.
Sama nazwa chmura pochodzi od angielskiego określenia Cloudcomputing i odnosi się do usługi polegającej na przechowywaniu plików poza komputerem użytkownika, czy siecią lokalną. Dzięki temu dane nie blokują miejsca na dysku, a do tego dostęp do nich jest możliwy z dowolnego miejsca i urządzenia. W chmurze można przechowywać praktycznie wszelkie rodzaje i formaty plików tekstowych, zdjęciowych, wideo czy muzycznych. Oto kilka pozwalających na przechowywanie danych w chmurze, które warto znać.
SYNCit – wirtualna książka telefoniczna
To proste narzędzie dla urządzeń z systemem Android, które pozwala szybko zarchiwizować listę kontaktów znajdujących się w naszym telefonie, a także zapisane na nim sms-y. Dzięki temu przy zmianie aparatu telefonicznego nie utracimy cennych danych i będziemy mogli w prosty sposób przywrócić je na innym urządzeniu.
Google Drive – dla posiadaczy konta Google
Popularne rozwiązanie, z którego może bezpłatnie korzystać każdy, kto założy konto w najpopularniejszym serwisie internetowym. Do dyspozycji mamy 15 GB na wszystkie usługi, z których korzystamy w ramach Google, a więc także maile czy zdjęcia. Dużą zaletą są edytory tekstowe, za pośrednictwem których wiele osób może pracować online na umieszczonych w chmurze dokumentach.
Dropbox – dla małych i średnich firm
W ramach bezpłatnego pakietu możemy przechowywać na Dropboxie dane o łącznym rozmiarze do 2 GB. Aby zwiększyć ten limit, należy wykupić dodatkowo płatną usługę. Rozwiązanie to oferuje prosty interfejs i często jest wykorzystywane przez małe i średnie firmy.
One Drive – chmura od Microsoftu
W tej chmurze użytkownicy mogą bezpłatnie przechowywać do 5 GB danych, lecz limit można przy niewielkiej opłacie zwiększyć do 50 GB. Podobnie jak w przypadku Google Drive usługa umożliwia edycję plików w programach Word, Excel i Power Point.
Więcej informacji oraz wideo o rozwiązaniach chmurowych znajdziesz na LenovoZone: https://lenovozone.pl/blog/przechowywanie-danych-w-chmurze/